woot
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | Workstation Ampere |
| Forrige generation | Quadro Turing |
| Næste generation | Workstation Ada |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA102 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstørrelse | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 10240 |
| TMU | 320 |
| ROP | 96 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 24 GB |
| Bus | 384 bit |
| Båndbredde | 768.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1080 MHz |
| Boost-klokke | 1665 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 230 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
35.313 kr. Proshop.dk | 1665 MHz | |||||
| 1665 MHz | ||||||
| 1665 MHz |