
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 48 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 4 nm |
| Transistorer | 53900 million |
| Chipstørrelse | 357.0 mm² |
| Densitet | 151.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 128 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Infinity Cache | 64 MB |
| Båndbredde | 644.6 GB/s |
| Hastighed | 20.1 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1660 MHz |
| Spilklokke | 2570 MHz 2400 MHz |
| Boost-klokke | 3100 MHz 2970 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2518 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 3 |
| TDP | 304 w |
| Anbefalet strømforsyning | 850 w 750 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 2.1a |
| HDMI | 2 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3 |
| Længde | 339 mm |
| Højde | 136 mm |
| Bredde | 59 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3100 MHz +4.4% | 3 | 330 mm | 146 mm | 61 mm | ||
| 5 939 kr. Komplett.dk | 3100 MHz +4.4% | 3 | 330 mm | 140 mm | 61 mm | |
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.8 | 290 mm | 123 mm | 56 mm | ||
| 7 249 kr. Komplett.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.2 | 330 mm | 140 mm | 62.5 mm | |
| 5 690 kr. Elgiganten.dk | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 312 mm | 130 mm | 50 mm | |
| 6 090 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.2 | 330 mm | 140 mm | 62.5 mm | |
| 4 990 kr. Komplett.dk | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 312 mm | 130 mm | 50 mm | |
| 6 460 kr. Komplett.dk | 2970 MHz | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | |
| 4 799 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | ||
| 5 299 kr. Elgiganten.dk | 3100 MHz +4.4% | 3 | 339 mm | 136 mm | 59 mm | |
| 6 690 kr. Elgiganten.dk | 3010 MHz +1.3% | 2.9 | 332 mm | 122 mm | 57 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 3 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | ||
| 7 189 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | ||
| 6 390 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | |
| 6 548 kr. Elgiganten.dk | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 327 mm | 128 mm | 49 mm | |
| 5 690 kr. Elgiganten.dk | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 327 mm | 128 mm | 49 mm | |
| 4 899 kr. Elgiganten.dk | 2970 MHz | 2.1 | 289 mm | 111 mm | 41 mm | |
| 6 164 kr. Elgiganten.dk | 3010 MHz +1.3% | 3.1 | 320 mm | 120.3 mm | 61.6 mm | |
| 6 582 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.3 | 330.8 mm | 128.5 mm | 65.7 mm | |
| 6 373 kr. Elgiganten.dk | 3060 MHz +3.0% | 3.3 | 330.8 mm | 128.5 mm | 66 mm | |
| 5 890 kr. Elgiganten.dk | 2970 MHz | 3.1 | 320 mm | 120.3 mm | 61.6 mm | |
| 6 731 kr. Komplett.dk | 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | |
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 7.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 5 999 kr. Komplett.dk | 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm | |
| 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm | ||
| 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm |